Annars var det mest inne-hobbies i from av spel (Brädspel, Rollspel), PBM (spel per post), läsa böcker inom främst SF, men även att gå och se på hockey (behöver ingen GPS för att hitta dit...), bakning, se på film, osv. Fysisk aktivitet rör sig mest om jympa.
Ok, som hundägare så kommer jag ut en del, men jag kände att jag behövde något mer fysiskt intresse. När jag så fick en "smart phone" med GPS så testade jag Geocaching.
Jo, jag testade på golf i perioder, men det krävde ihärdighet (!), mycket tid (!) och bil (!). Och det behövs inte i Geocaching?!? Faktiskt inte

Men att jag fastnat för Geocaching är nog på grund av att den går så bra att kombinera med andra intressen, som t.ex. historia, geologi, arkitektur, problemlösning, resande. Sedan får man den fysiska aktiviteten på köpet.